۱۴۰۰ يازدهم آذر - 06:26 ق.ظ

جشن سازها در عمارت مسعودیهنخستین فستیوال موسیقی تهران امشب در قلب پایتخت آغاز می‌شود

نخستین فستیوال موسیقی تهران امشب در قلب پایتخت آغاز می‌شود

نوای فارس-یاسین محمدی: نخستین فستیوال موسیقی تهران در حالی از امشب کارش را در قلب پایتخت آغاز خواهد کرد که چهره‌های برجسته‌ای قرار است در این رویداد مهم به صحنه بروند. ابتکار قابل تامل مدیران خانه موسیقی باعث شد تا در پانزدهمین جشن این نهاد صنفی فستیوالی برگزار شود که می‌تواند روزهای خوبی را برای پایتخت نشینان رقم بزند.

 به عقیده مدیران این نهاد فستیوال تهران در راستای فعالیت‌های شورای مشورتی و اجرایی خانه موسیقی شکل گرفته که انگیزه آن پیگیری بخشی از کارهای خانه موسیقی است که در این سال‌ها به اندازه کافی به آنها پرداخته نشده است. اگرچه سازمان میراث فرهنگی اجرای کنسرت در بناهای تاریخی را ممنوع اعلام کرده اما این برنامه در عمارت مسعودیه واقع در خیابان اکباتان- نرسیده به میدان بهارستان برگزار خواهد شد. بنایی باقی مانده از دوره باغ عمارت مسعودیه که به دستور مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه، در سال 1295 در زمینی به مساحت حدود چهار هزار مترمربع بنا شده و نام آن برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است. عمارتی که در طول سال‌های عمرش شاهد اتفاق‌های زیادی بود حالا میزبان علاقه‌مندانی است که شش روز فرصت دارند تا نوای دل‌انگیز گروه‌های موسیقی را در شب‌های تابستانی به تماشا بنشینند. بانیان این برنامه حتی برای استخر بنا که بخش وسیعی از عمارت را دربرگرفته هم تمهیداتی اندیشیده‌اند و برای پوشش آن فکر اساسی کرده‌اند.

اما اینکه کدام چهره‌ها در این برنامه روی صحنه می‌روند سوال مهم مخاطبان خواهد بود. در اولین روز این برنامه که امشب آغاز می‌شود، استاد حسین علیزاده، موسیقیدان برجسته ایران همراه با گروه هم آوایان و خوانندگی محمد معتمدی روی صحنه می‌رود. گروهی که بارها با هم کنسرت داده‌اند و اجرایشان همواره با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده است. گروه بعدی که فردا پنجشنبه هنرنمایی خواهد کرد، کامکارهای شناخته شده خواهند بود. چهره‌هایی که هرکدامشان در موسیقی ایرانی جایگاه خاص خود را دارند و وقتی که در کنار یکدیگر قرار بگیرند، شگفتی مخاطب را به وجود می‌آورند.

جمعه 14 شهریور اما نوبت پالت است. آنها در یکی دوسال اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند و آلبوم «آقای بنفش» آنها با فروش قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. اتفاقا آنها به این راحتی حاضر به برگزاری کنسرت نمی‌شوند و قرار بود همزمان با انتشار آلبوم جدیدشان چند ماه دیگر روی صحنه بروند اما فستیوال تهران آنها را متقاعد کرد تا حضورشان را اعلام کنند.

 شنبه 15 شهریور هم‌گروه شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری برنامه خواهد داشت. گروهی که علاقه مندان موسیقی سنتی بارها از اجرایشان لذت برده‌اند. اما شاید یکشنبه 16 شهریورماه عمارت مسعودیه یکی از شلوغ‌ترین روزهایش را سپری کند. برادران پورناطری و همایون شجریان که تجربه‌های موفقشان در ماه‌های اخیر خیلی‌ها را به سمت موسیقی سنتی متمایل کرد،روی صحنه خواهند رفت. آنها همان گروهی هستند که آلبوم موفق و پرفروش «نه فرشته‌ام، نه شیطان» را منتشر کرده‌اند. دوشنبه 17 شهریور هم می‌تواند برای خیلی‌ها روز خاطره‌انگیزی باشد. گروه اشتیاق به سرپرستی علیرضا قربانی برنامه خواهند داشت. قربانی خواننده‌ای است که در سال‌های اخیر مخاطبان زیادی را جلب کرده و یکی از رکوردداران فروش هم هست. اجرای او در این فستیوال آخرین کنسرت گروه‌های موسیقی خواهد بود و سه‌شنبه 18 شهریورماه اختتامیه جشن خانه موسیقی برگزار می‌شود. بی‌تردید جشن امسال نهاد صنفی موسیقی در کارنامه‌‌اش و در خاطره‌ها خواهد ماند؛ هرچند چهره‌های شاخصی دعوت خانه موسیقی را برای حضور در این برنامه نپذیرفته باشند و گروه‌های پاپ هم ترجیح داده باشند در این رویداد حضور پیدا نکنند. اتفاقی که شاید بعد‌ها حسرت را برای آنها به همراه داشته باشد.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q