۱۴۰۰ هفتم آذر - 09:40 ب.ظ

افتخاری دیگر برای موسیقی ایران:گروه سه نفره از ایران به جاده ابریشم پیوست

گروه سه نفره از ایران به جاده ابریشم پیوست

نوای فارس-حمید بهروزی نیا؛ نوازنده و آهنگساز سنتی کشورمان از حضور در پروژه موسیقی جاده ابریشم خبر داد و در این باره گفت: در همراهی با مسلم علیپور و نیما نیک طبع در پروژه جاده ابریشم حضور خواهم داشت. این کنسرت در تاریخ 6 سپتامبر در شهر شیان برگزارمی شود و از تاریخ 1تا5 سپتامبرقطعاتی که آقای تن دون برای ارکستر تنظیم کرده را تمرین می کنیم .

وی در ادامه افزود:  با توجه به مکاتبه و فیلمهایی که در مورد نوع صدا دهی سازهایمان برای ایشان فرستادیم ایشان کاملا نسبت به وسعت صدای سازهای ایرانی آشنا هستند و بعضی از قطعاتی که ایشان تنظیم کرده بر اساس موسیقی سنتی ایران است.به گفته ایشان بداهه نوازی در آن لحظه با توجه به شرایط می تواند تکمیل کننده کلام موسیقی جاده ابریشم باشد.

بهروزی نیا در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر این گروه تنها یک گروه نیست بلکه به یک سازمان تبدیل شده است که اعضای آن در مجامع بین المللی سخنرانی می کنند،کارگاه وتور کنسرت برگزار می کنند و در دانشگاهها کنسرت های پژوهشی همراه با سخنرانی ترتیب می دهند .

این نوازنده تار ادامه داد: از کشور ایران هم  پیش از این سه نوازنده برجسته  همچون کیهان کلهر،سیامک آقایی و سیامک جهانگیری با این پروژه همکاری داشته اند. به احتمال زیاد یکی از قطعات این کنسرت از قطعات خاطره انگیز موسیقی ایران انتخاب شود و دیگری از قطعات خودم است که توسط رهبر ارکستر تنظیم می شود.

 پروژه موسیقی جاده ابریشم اولین بار توسط یویوما بزرگترین و معروفترین نوازنده ویولنسل معاصر پیشنهاد شد و به گفته اودر طی سفرهایی که به نقاط مختلف دنیا داشته همواره عقاید مذاهب و فرهنگ های قدرتمندی که توانسته بودند کشورهای صاحب تمدن چندین هزارساله را تحت تاثیر قرار دهند مرا شگفت زده می کرد و همواره می اندیشیدم که چگونه می توان از تلفیق وترکیب موسیقی فرهنگ وتمدنهای مختلف به صداهای جدیدی دست یافت

این بار پروژه جاده ابریشم در شهر شیان از کشور چین به رهبری آقای تن دون که یکی از مشهورترین رهبر ارکسترهای دنیا هست و در کارنامه خود جایزه گرمی،آکادمی آواردز و همچنین ساخت موزیک مسابقات المپیک پکن را در کارنامه خود دارد بین تاریخ 1تا 6 سپتامبر(10 تا15 شهریور)برگزار می شود و از ایران حمید بهروزی نیا(آهنگساز و نوازنده تار و سه تار) مسلم علیپور(آهنگساز ونوازنده کمانچه)و نیما نیک طبع (نوازنده دف و سازهای کوبه ای)در این کنسرت شرکت می کنند.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q