۱۴۰۰ يازدهم آذر - 06:45 ق.ظ

با یادداشتی از سیدمحمد خاتمی«بر من گذشت» راهی بازار شد

«بر من گذشت» راهی بازار شد

نوای فارس- محمود توسلیان :آلبوم موسیقی « بر من گذشت » به خوانندگی بابک بابایی از سوی موسسه ی فرهنگی و هنری آوای باربد روانه  بازار شد.

در این اثر که  با موسیقی و تنظیم حسین اعتمادی و بر مبنای ملدی هایی از خازنی منتشر شده ،سید محمد خاتمی یادداشتی نگاشته است.

خاتمی در این یادداشت نوشته است:«بر من گذشت» اثر تازه ای است در موسیقی اصیل ایرانی با صدای گرم و خواستنی هنرمند جوان آقای بابک بابایی که در اجرا،انتخاب شعر و اهنگ،ابتکارات ارزنده ای را در آن شاهدیم. این اثر ضمن وفاداری به میراث گرانسنگ موسیقی اصیل و سنتی ایرانی،به یک معنی،اثری نو و متضمن نوآوری های در خور توجه است که می تواند برای نسل امروز نیز جذاب باشد. به یاری خداوند این گام آغازین گام های بلند دوری را در پی خواهد داشت و بر غنای میراث ارجمند هنر و فرهنگ این مرز و بوم خواهد افزود.

این آلبوم شامل قطعاتی با نام های بر من گذشت(در ابوعطا)، کوچه (دشتی)، باغ رویا(ماهور)، مجنون(دشتی)، رفتم(بیات اصفهان) است.

آلبوم «برمن گذشت» با حضور بابک بابایی (خواننده) میثم مروستی (ویلن و ویلن آلتو) پدرام فریوسفی (ویلن و ویلن آلتو) حسین اعتمادی (ویلن) آتنا اشتیاقی (ویلنسل) مهرداد عالمی (ویلنسل) علیرضا خورشیدفر (کنترباس) سهراب بابکی (فلوت) پیام سوری (پیانو) پیمان خازنی (تار) شایان یزدی‌زاده (تمبک) حمید یوسفی (تمبک) به مرحلهٔ تولید رسیده است.

علیرضا میرعلینقی- موسیقی نویس و پژوهشگر تاریخ موسیقی- در بخشی از مقدمه‌ای که بر این نگاشته است، می‌نویسد: مختصات فنی-هنری این آلبوم را می‌توان در بهره گیری از دوعامل نگاه کرد: استفاده از ارکستری با کاراک‌تر کششی و استفاده از اشعاری با کاراک‌تر نیمایی و یا پسانیمایی. در قطعات این آلبوم کلام و ملودی پا به پای یکدیگر و به توازی هم پیش برده شده‌اند و هیچکدام فدای دیگری نشده است. زمان آواز‌ها کوتاه و متناسب با حوصلهٔ شنوایی امروز است. و مهم اینکه صدایی جوان، با لحنی غیر تقلیدی و قابلیت‌های صوتی در حد توجه، ترجمان آن بخش از قطعات شده که در یک اثر موسیقایی با کلام از عهده برآمدن آن، فقط از صدایی توانا ساخته است.

بابک بابایی، فارغ التحصیل رشتهٔ نگارگری (مینیاتور و نقاشی) است و ردیف‌های آوازی موسیقی ایرانی را نزد زنده یاد رضوی سروستانی و محمد منتشری فرا گرفته است.

وی در عرصهٔ هنرهای تجسمی از محضر استادان بزرگی چون محمدباقر آقا می‌ری، اردشیر مجرد تاکستانی، منوچهر معتبر و بسیاری دیگر از هنرمندان برجسته سود جسته است. بابایی افزون بر نگار‌گری دارای درجهٔ ممتاز در رشته خوشنویسی است و این هنر را نزد مهدی فلاح، جواهرپور،طلوعی و حسن‌پور فرا گرفته است.

این خواننده تا کنون بر روی دیوان حافظ و سعدی به نگار‌گری پرداخته و نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعددی برگزار کرده است.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q