۱۴۰۰ اول ارديبهشت - 05:49 ب.ظ

پیروز ارجمند در مراسم یادمان زنده‌یاد خورشیدفر:کانون موسیقیدانان جوان راه‌اندازی می‌شود

کانون موسیقیدانان جوان راه‌اندازی می‌شود

نوای فارس- کانون موسیقیدانان جوان را راه‌اندازی خواهیم کرد و همچنین مقدمات تشکیل انجمن فیلارمونیک ایران نیز در حال انجام است که به زودی شاهد فعالیت آن خواهیم بود.

پیروز ارجمند در مراسم یادمان زنده یاد خورشیدفر با اعلام این خبر گفت: ما پیرو سخنان دکتر ریاحی، کانون موسیقیدانان جوان را راه اندازی خواهیم کرد و همچنین سلسله کارگاههای موسیقی تجربی را بعد از عید نوروز برگزار می کنیم.همچنین مقدمات تشکیل انجمن فیلارمونیک ایران نیز در حال انجام است که به زودی شاهد فعالیت آن خواهیم بود.

 مراسم یادمان زنده‌یاد خورشیدفر، امروز با حضور فرهاد فخرالدینی، شهرداد روحانی، هوشنگ کامکار، هوشنگ ظریف، پیروز ارجمند، جاوید مجلسی، شهلا میلانی، اکبر محمدی، جعفری پویان، نگار خارکن، مانی جعفرزاده،پیمان میرآقاسی، هنرجویان هنرستان موسیقی دختران، و بسیاری از دوستدارن و شاگردان علیرضا خورشیدفر آغاز شد.

در ابتدای این مراسم فیلم کوتاهی از فعالیتهای خورشیدفر در آخرین اجرای ارکسترمهرنوازان به رهبری فرهاد فخرالدینی برای حاضران پخش شد که طی آن مراسم جشن تولدی برای وی ترتیب داده بودند.

امیرحسین خورشیدفر فرزند زنده یاد علیرضا خورشیدفر در ابتدای این مراسم ضمن خوشامد گویی به حاضران، گفت: سال 1391 مصاحبه ای با پدرم از سوی یک نشریه انجام شد که بنا به دلایلی در آن مقطع زمانی این مصاحبه منتشر نشد؛ امروز این گفتگو در روزنامه شرق منتشر شده و من بخش هایی از این مصاحبه را اینجا برای شما می خوانم.

وی پس از قرائت کردن متن مذکور، گفت: 15 اسفند سالروز تولد پدرم است؛ او در بیش از 40 سال فعالیت هنری اش همواره در سمت راست صحنه، یعنی در نزدیکترین مکان به تماشاگران می ایستاد.

در ادامه برنامه گروهی از نوازندگان کنترباس به روی صحنه آمدند و قطعاتی را به یاد زنده یاد علیرضا خورشیدفر برای حاضران اجرا کردند.

در بخش دیگری از این برنامه عباس خسروی از همکاران قدیمی خورشیدفر به روی صحنه آمد و درباره او گفت: سال 46 برای اولین بار در ارکستر گلها خورشیدفر را دیدم او هنوز فارغ التحصیل نشده بود اما به دلیل نیازی که به نوازندگی او داشتند به همکاری دعوت شده بود و انصافا هم به خوبی از عهده برآمد.او بعدها پایه ثابت اکثر اجراها و ضبط هایی بود که به ساز کنترباس نیاز داشت.

وی در ادامه افزود: از همان لحظه اول آشنایی مان خورشیدفر همان لبخند همیشگی اش را بر لب داشت که نشان از مردمداری و حسن خلق او بود. خورشیدفر در ارکسترهای مختلفی همچون ارکستر رادیو نیز همزمان فعالیت می کرد.

خسروی همچنین اظهار داشت: در چند وقت اخیر برنامه ای به رهبری آقای فخرالدینی در شیراز داشتیم که اتفاقا من با ایشان هم اتاق بودم وقتی به تهران برگشتیم یک امانتی از ایشان نزد من به جای مانده بود و من به خورشیدفر زنگ زدم و گفتم می خواهم این امانتی را به دستت برسانم او پاسخ داد فعلا که عجله ای نیست حتما به زودی همدیگر را می بینیم؛ و ما چه قدر خوش خیال بودیم که این موضوع را باور کردیم.

 

در بخش دیگری از این مراسم پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: حدود 26 سال قبل که اولین کارم را با خورشیدفر ضبط می کردم با ایشان آشنا شدم . او مثالی از اسطوره انسانیت، اخلاق و موسیقی بود که از ما جوانها حمایت می کرد و من هر سوالی داشتم از او و استاد دیگرم آقای جاوید مجلسی می پرسیدم .

وی ادامه داد: امروز متاسفم که ایشان در میان ما نیست اما حضور چنین جمعیتی در این مراسم نشان می دهد که خورشیدفر کارش را به درستی و اثرگذار انجام داده است.

مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد دراین بین گفت: راه اندازی ارکسترها را نیز به گونه ای پیش خواهیم برد که وابستگی شان به دولت کمتر شود و بخش خصوصی دراین زمینه فعالیت جدی تری داشته باشد.

این آهنگساز در ادامه خاطر نشان کرد: لغو کنسرتها و حاشیه هایی که اتفاق می افتد باید حتما مرتفع شود و ما انتظار داریم از نهادهای صنفی چون خانه موسیقی نیز در این زمینه همکاری و حمایت کنند.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: شاید فرصتی نباشد که من در سال جدید در خدمت شما باشم از این رو از چنین فرصتی استفاده می کنم و پیشاپیش سال نو را به شما عزیزان تبریک می گویم.

در ادامه  ارکستری به رهبری نادر مرتضی پور به روی صحنه آمد و قطعاتی چون «آفتاب عشق» از ساخته های خورشیدفر و بخش دوم سمفونی «هفت» بتهوون را اجرا کرد.

 

منبع : فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q