۱۴۰۰ بيست و چهارم مهر - 09:58 ب.ظ

کنسرت ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی با رهبری علی رهبری

کنسرت ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی با رهبری علی رهبری
نوای فارس: ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی در شهر براتیسلاوا تحت امر رهبر مهمان دائم خود علی رهبری (موسیقیدان و رهبر  بین المللی ارکستر)، در روزهای ۹ و ۱۰ اسفند ماه روی صحنه می‌رود.

رپرتوار اجرایی ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی را در این کنسرت،  اورتور 1812 وسمفونی شماره 4 اثر (پیوتر ایلیچ چایکفسکی) و کنسرتو پیانو اثر ( آرام ایلیک خاچاطوریان) تشکیل می دهد.

ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی را در این کنسرت لاتیسلاو فان سوویتس نوازنده صاحب نام اسلواکی بعنوان سولیست همراهی خواهد کرد.

گفتنی است همکاری علی رهبری در سال ۱۹۸۰ ( ۳۹ سال پیش ) ۲ سال و بعد از دریافت مدال طلای مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه، ( زمانی که دستیاری هربرت فون کارایان با ارکستر فیلهارمونیک برلین را داشت)،  با ارکستر مشهور فیلهارمونیک چک در پراگ شروع شد و بلافاصله به ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی نیز دعوت شد.

علی رهبری مدیر هنری سابق ارکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران  علاوه بر کنسرت‌های مهم پراگ و براتیسلاوا تورهای مهمی  نیز با این ارکستر ها در کشورهای مختلفی  چون اتریش (فستیوالهای ، وین ، بروکنر در لینس، کارینتیش )، آلمان، سوییس، لهستان( فستیوال مالر) ، بلژیک ( فستیوال فلاندر )، ایتالیا ( فستیوال برگامو برشا ) و اسپانیا ( فستیوال مادرید)   داشته است و اپراهایی چون،  کارمن( اثر ژرژ بیزه)، توسکا، جانی اسکیکی، ایل تابارو،خواهر انجلیکا کاوالریاروستیکانا(اثر جیاکومو پوچینی)، لاتراویاتا ، ریگولتو ( اثر جوزپه وردی) و چند اثر دیگر را نیز با ارکستر فیلهارمونیک رادیو اسلواکی ضبط کرده است.

وزارت فرهنگ جمهوری چک به پاس خدمات ارزنده مایسترو علی رهبری  بنا به  تفاضای ارکستر فیلهارمونیک چک در سال 1985مدال دوژاک را به علی رهبری اهدا کرده اند.

مدال دورژاک مدالی است که توسط وزارت فرهنگ جمهوری چک به هنرمندانی اهدا می‌شود که آثار آنتونین لئوپولد دورژاک (آهنگساز و موسیقیدان قرن نوزدهم چک) را در بالاترین سطح اجرا کنند. این مدال با دقت و وسواس بسیار زیادی و پس از تایید شخص وزیر فرهنگ چک به رهبران ارکستر و هنرمندان موسیقی اهدا می شود و قبل از علی رهبری، مدال دورژاک به مستیسلاو روستوپوویچ اهدا شده بود.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q