۱۴۰۰ بيست و چهارم مهر - 08:58 ب.ظ

گفت و گو با پیروز ارجمند درباره لغو کنسرت های مجوزدار در لحظات آخر:ما برای وصل کردن آمدیم

ما برای وصل کردن آمدیم

نوای فارس-لی لا رضایی:لغو کنسرتها عوامل مختلفی دارد که پرداختن به آنها نیازمند تحقیقات میدانی در عرصه موسیقی است. اما پیروز ارجمند که خود در راس امور است می تواند به عنوان تنها منبع شفاهی آگاه پاسخگوی سوالتی باشد که کسی جز او یارای پاسخگویی اش نیست.

او که در دولت یازدهم به سمت مدیر کلی مرکز موسیقی وزارت ارشاد منصوب شد تاکنون با انتقادت بسیاری مواجه شده است. حتی برخی ها لغو بسیاری از کنسرتها را مستقیما به وی منصوب می دانند و براین باورند که ارجمند خود موجبات لغو برخی از کنسرتهای خلاف سلیقه خود را فراهم می کند.

با وی در  نشریه آهنگ جوانی گفت و گو کرده ایم که کامل آن از نظر می گذرد:

 

*اصلی ترین دلیل لغو کنسرت ها چیست؟ مگر نه این که این کنسرتها مجوز داشته اند و بعد به لغو آنها اقدام شده است؟

قبل از اینکه کنسرتی در استان برگزار شود تمام مجوزها را اخذ می کنند. بعضی وقتها به دلایل مختلف این کنسرتها لغو می شوند. من چندتا از این دلایل را می گویم اما در این باره باید مطالعه آماری صورت بگیرد و ما با امار بگوییم که این دلایل بر اساس کدام یک از موارد است. گاهی شرکتی که تقاضای برگزاری کنسرت داده است خیلی دیر برای مجوز اقدام می کند و وقت چندانی به روز برگزاری تاریخ کنسرتی که اعلام می کنند، باقی نیست.در خوش بینانه ترین حالت اگر تمام این مراحل در زمان خودش انجام بشود و مجوز هم دریافت شود ، موفق به تبلیغ لازم نخواهند شد. بنابراین فروش بلیت انجام نمی شود و کنسرت لغو می شود.

 

*این لغو کنسرتها در شهرستانها مشهودتر بوده اند.

مراحل اداری کنسرت در استان ها به اندازه ای طول می کشد که وقتی به ادارهارشاد می رسد و اداره ارشادبرای ما می فرستد ، به حدی طول می کشد که معذوریت ها و محدودیت هایی در آن استان به وجود می آید به دلیل شرایط خاص! این شرایط خاص هم در هر استان فرق می کند. بنابراین کنسرت لغو می شود.

یک بخش عمده اش نیز مربوط به مشکلات خواننده یا گروه است. فرض کنید در گروه متشکل از چند نفر، یکی یا خود خواننده دچار مشکل می شود. در این صورت نمی توانند به موقع برسند یا دیر می رسند و یا اصلا نمی رسند و آمادگی لازم را ندارند.

 

*می خواهید بگویید دلیل دیگری وجود ندارد؟

البته که دارد. مثلا در مواردی نیز بوده که تخلفاتی را ما شاهد بوده ایم. بعضی از مدیران برنامه های گروهها آمده اندپیش پرداخت هایی را دریافت کرده اند و این پیش پرداخت ها برای یک خواننده در یک شب ، برای چهار استان به صورت همزمان هماهنگی کنسرت کرده اند و پول دریافت کرده اند. اما در ظرایط عادی معمولا از درخواست مجوز تا صدور آن حدود یک هفته طول می کشد. این روالی است که در حال حاضر وجود دارد در صورتی که نقص پرونده وجود نداشته باشد و مشکلی پیش نیاید این زمانی است که طول می کشد.

لغو کنسرت بیشتر به این دلیل است که گروهها و شرکت هادر زمان لازم برای اخذ مجوز اقدامات لازم را انجام نمی دهند. در حال حاضر قریب به اتفاق تقاضاهایی که به دفتر ما می آید، تقاضاهایی است که زمان خیلی کوتاهی  را برای بررسی به ما می دهد. این نشان می دهد که خواننده ها بر روی مدیر برنامه های خود مدیریت ندارند و یا مدیربرنامه های خوبی را انتخاب نکرده اند.

 

*یعنی مسولان شما در مراکز استانها در این امر دخیل نیستند؟

در بعضی مواقع چرا!  عدم آگاهی کارشناسان ما در ادارات کل استانها از بخشنامه ها، آیین نامه هاو ...باعث می شود که یک کار به درازا بیانجامد و یا وهله اداری اش ناقص انجام شود. اینها جوابهای کارشناسی است. برخی از کنسرتها اینگونه لغو می شوند.

در مواردی نیز اختلاف بین دو شرکت در مورد قراردادهای بین خوانندگان باعث شده که کنسرتی لغو شود. یعنی  یک شرکت آمده مجوز بگیرد و شرکت دیگر مدعی شده که من قرارداد با خواننده داشتم و یا با او مشکل دارم و .... بنابراین اسن مسایل نیز باعث شده که کنسرتها لغو شوند.

 

*اما خود وزارت ارشاد نیز گاهی به لغو کنسرت اقدام می کند!

فقط در سال 92 یک مورد بود که خود ما لغو مجوز کردیم. یعنی خود وزارت ارشاد یک کنسرت مجوز دار را لغو کرد که آن هم تبلیغات نادرستی بود که برگزار کننده کرده بود و در واقع نام فرد دیگری را هم در پوسترش قید کرده بود که آن هم آقای ایرج خواجه امیری بود. آن هم صیانت کردیم از شان استاد ایرج!

اینها مواردی هستند که تاکنون پیش آمده اند و ما مورد خاصی نداشته ایم  که کنسرتی لغو شود به دلایلی که ناشناخته است برای ما! ما تمام دلایل لغو کنسرت ها را می دانیم. به نسبت کنسرتهایی که برگزار شده ، این درصدناچیزی است. مثلا فرض کنید یک صدم درصد مشکلاتی که برای کنسرتها به وجود می آید، مشکل غیر عادی ای نیست.

 

*مدت زمان صدور مجوز از تاریخ دریافت مدارک درخواست چقدر است؟

آنچه که به دفتر موسیقی می رسد، ما معمولاکارهای استانها را ظرف یک تا سه روز انجام می دهیم. معمولا کارهایی که استانها می فرستند اگر نقص مدرک نداشته باشند و مشکلی نداشته باشند، ما در کوتاهترین زمان نسبت به صدور مجوز اقدام می کنیم که همان بین یک تا سه روز است معمولا!بنابراین کارهایی که از استانها برای مجوز می آیند زیاد به درازا نمی انجامد. آنچه که باعث طولانی شدن روند یک مجوز می شود و روند اداری آن را طولانی می کند در خود استان اتفاق می افتد.

 

*خوب چرا این وظیفه صدور مجوز به خود استانها محول نمی شود که روند کارها سرعت بیشتری به خود بگیرد؟

اتفاقا در دستور کارمان پرداختن به چنین مقوله ای را داریم. سالنهای زیر 500 نفر در شهرستانها اگر گروه موسیقی محلی باشد، اداره ارشاد خودش مستقیما می تواند مجوز را صادر کند.یعنی چنین چیزی در حوزه اختیارات اداره کل است و تهیه کننده می تواند به دفتر موسیقی مراجعه نکند.

 

*فقط باید محلی باشد؟

بله فقط باید محلی باشد. البته در آیین نامه های جدید ما داریم بخش بیشتری از اختیارات را به استانها تفویض می کنیم.در واقع می خواهیم در سالنهایزیر 500نفر دراستانها را به خود اداره مل می دهیم که سرعت کارها بیشتر شود.

در شهرستانها ظرفیت سالنها کم است یعنی تعدا سالنهای استانداردی که بشود در آنها کنسرت برگزار کرد کم است.بنابر این با توجه به دستمزدی که شرکتها و خوانندگان برای خودشان مطالبه می کنند با توجه به این که بسیاری از شهرهای ما در حال حاضر از برگزاری کنسرت محروم هستند، ما این توافق را با شرکت و خوانندگان داریم می نویسیم که بر اساس آن نرخ خوانندگان گردشی باشد. یعنی بنا به ظرفیت و وضعیت اقتصادی  مردم یک منطقه یا شهر و وضعیت خود سالن و ... قیمت سالنهافرق کند. حتی در خود تهران هم قیمت بلیت ها تفاوت بکند.

 

*یعنی در هر سالن قیمت ها فرق بکند؟

بله مثلا در جنوب شهر، قیمت بلیت ها پایین تر از قیمت بلیت در بالای شهر باشد. این تفاوت قیمتها در خود تهران هم وجود داشته باشد. به این صورت تا سال 94 ما به سمت ارزانسازی قیمت بلیت خواهیم رفت. یعنی پایین آوردن قیمت بلیت خوانندگان ، یا گردش کردن دستمزد، سهم شرکت ها  وتعدیل قیمت اجاره سالنها. چرا که در حال حاضر بالا بودن قیمت سالنها نیز مزید بر علت شده است. یعنی آن همدر واقع باعث می شود که قیمت بلیت ها بالا برود.ما داریم  تعامل می کنیم که تمام اینها را متعادل کنیم و براساس آن سال آینده قیمت بلیت پایین بیاید. تفاوت بین کف و سقف بلیت در این شکل زیاد می شود. یعنی امکان داردقیمت بلیت های وی آی پی زیادتر شود و قیمت بلیت های غیر وی آی پی در جاهای مختلف سالن کمتر شود. به این ترتیب ماهم نسبت به ارزانسازی بلیت کنسرت ها اقدام کرده ایم و هم توانسته ایم  کاری کنیم که میزان درامد گروه ها و خواننده ها خیلی دستخوش تغییر نشود و متضرر نشوند. برخی گروه‌ها در چند شب چند میلیارد تومان درآمد دارند اما حاضر نیستند با اندکی احترام به مردم قیمت بلیت‌ها را کاهش دهند.

 

*در مورد تهران چطور؟

در موردتهران ماجرا فرق می کند.در اینجا ما با مشکلات دیگری روبرو هستیم. در تهران تعداد سالنهایی که کنسرت پاپ برگزار می کنند کم است. درتهران به دلیل کمبود سالنها برای موسیقی پاپ، اصولا بررسی آثار در دفتر ما خیلی به سرعت انجام می شود. در واقع در تهران کارهای کارشناسی دفتر موسیقی دو تا سه روز زمان می برد و در واقع مجوزهایی که از نیروی انتظامی باید بگیرند را هم می گیرند و معمولا در تهران ما در حدود یک هفته صدور مجوزمان طول می کشد.این روالی است که در حال حاضر وجود دارد در صورتی که نقص پرونده وجود نداشته باشد یامشکل خاصی به وجود نیامده باشد ، این زمانی است که ما در نظر گرفته ایم. بنابراین لغوی ها بیشتر به این دلیل است که شرکت ها در زمان لازم اقدام به اخذ مجوز نمی کنند. در حال حاضر واقعا تعداد زیادی از تقاضاهایی که به دفتر ما می آید، تقاضاهایی است که زمان خیلی کوتاهی را به ما برای بررسی می دهد .این کلیات دلایل لغو کنسرتهاست یا آن چیزی است که در لغو کنسرتها نقش داشته و دارند.

 

*آنچه که مستقیما مربوط به خود وزارت ارشاد در خصوص لغو کنسرت می شود چه دلایلی هستند؟ چه موقعی خود ارشاد برای لغو کنسرت وارد عمل می شود؟

به غیر از یک مورد خود ما مستقیما لغو کردیم تاکنون سابقه نداشته که ما مجوزی صادر کنیم و خودمان آن را لغو کنیم. سابقه نداشته که ما خودمان مجوز خودمان را لغو کنیم. بنابراین ما مجوز را نمی دهیم نا زمانی که آثار کارشناسی شوندو وقتی که کارشناسی شدند ما دیگر حمایت می کنیم. مگر اینکه موارد خاصی باشد و شرایطی پیش بیاید که کنسرت یک مدعی پیدا کند و یا شکایتی بشود. در آن صورت ما کنسرت را لغو می کنیم تا تعیین تکلیف نهایی. تاکنون هم چنین موردی را نداشتیم.

 

*ضررهای لغو کنسرتها را چه کسانی متحمل می شوند؟

ببینید خوب ما که تا الان جز همان یک مورد کنسرت خاصی را لغو نکرده ایم. پس خود تهیه کننده ها باید این ضررها را متحمل شوند. شرکتی که برنامه ریزی دقیق ندارد و کار حرفه ای انجام نمی دهد باید هم جریمه بدهد.

در دولت قبل 48 ساعت قبل از برگزاری کنسرت مجوز صادر می شد این در حالی است که در دولت جدید ما از ماهها قبل مجوز کنسرت را صادر می کنیم و به این ترتیب گروهها آمادگی دارند که تمرین کنند  کارهایشان را به موقع انجام بدهند و با امنیت بیشتری این کار را انجام بدهند. چون عرفش نیز همین است که گروهها از ماهها قبل باید خود را آماده بکنند. شرکتهای فعال که کار برگزاری کنسرت می کنند طبق تجربه ما معمولا به موقع این کار را انجام می دهند و ما مشکلی یا شرکتهای حرفه ای برای برگزاری کنسرت نداریم. با شرکتهایی به مشکل بر می خوریم که شرکتهای خیلی فعالی نیستند و تجربه زیادی ندارند.

 

*بیشتر دیده شده که دیگر اشخاص نمی توانند مجوز کنسرت بگیرد. چرا؟

بله دیگر این امکان نیست که اشخاص برای مجوز کنسرت اقدام کنند و فقط شرکت ها می توانند این کار را بکنند و شحصیت حقوقی داشته باشند. کسی که سرمایه گذار باشد و سرمایه بگذار در عرصه موسیقی ما استقبال می کنیم ولی این باید طی یک مناسبات قانونی شفاف  از سوی شرکت برگزار کننده انجام بشود.

فکر می کنم بسیاری از اختلافاتی که در عرصه موسیقی وجود دارد ناشی از این است که مناسبات قانونی و تعریف شده و دقیقی  بین سرمایه گذار و تهیه کننده وجود ندارد. در حقیقت خیلی ها می خواهند د راین صنعت سرمایه گذاری کنند ولی از آنجایی که این قراردادها نقص دارند و آیین نامه ها روشن نیستند پا پس می گذارند و هیچ جایگاهی برای سرمایه گذار در عرصه کار دیده نشده است. بنابراین مشکلاتی به وجود می آید که با آیین نامه ها و قوانینی که ما داریم وضع می کنیم این مشکلها رفع می شوند.

 

* اما کسان دیگری تصمیم می گرفته اند که کدام کنسرت لغو شود و کدام نه!

متاسفانه همانطور که قبلا نیز گفته ام تصمیم‌ گیرندگان دفتر موسیقی در دوره گذشته دولت و وزارت ارشاد نبودند. دلالانی در اطراف دفتر موسیقی بودند که حرکت این دفتر را تعیین می‌کردند. ما در پی این بوده‌ایم که این دلالی‌ها را از بین ببریم و اوضاع را بهتر کنیم. اما در تمام موارد، سهل انگاری یا از جانب شرکت یا از ادارات استان‌ها بوده است. من مدعی هستم که اگر کسی برای من مصداقی بیاورد که مشکل از جانب دفتر موسیقی بوده، بنده ثابت می‌کنم که این طور نیست.از روزی که به دفتر موسیقی آمدیم بالای 100 کنسرت در حال لغو بود که با هماهنگی با نیروهی انتظامی این کنسرت‌ها برگزار شد. ما برای وصل کردن آمدیم.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q