۱۴۰۱ نوزدهم مرداد - 03:56 ق.ظ

آلبوم «عطار» با یاد و بزرگداشت این شاعر بزرگ رونمایی شد

آلبوم «عطار» با یاد و بزرگداشت این شاعر بزرگ رونمایی شد
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: بیست و هشت فروردین ماه به مناسبت روز ملی فریدالدین عطار نیشابوری آخرین اثر موسیقایی وحید تاج به نام «عطار» با آهنگسازی آرش کامور رونمایی شد. ساعت ۱۶ بعد از ظهر آخرین دوشنبه فروردین تالار رودکی میزبان این آیین بود.

برنامه با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه نصر آغاز گشت. پس از سرود ملی، قسمتی از شعر عطار توسط مرشدی نقالی شد. علیرضا بدیع، مجری برنامه، پشت تریبون قرار گرفت و پس از خوش آمد گویی و جملات مقدمه ای، از مدیر عامل بنیاد رودکی، علی اکبر صفی پور، دعوت کرد.

صفی پور پس از خیر مقدم گویی، این گونه آغاز نمود: روح عطار است که  این جمع از عزیزان را گرد یکدیگر جمع کرده است. این کار، کار بسیار ارزشمندی است.  برگزاری این مراسم در سال روز عطار نیشابوری و در تهران فرصتی برای جمع شدن علاقه مندان به شعر و هنر این شاعر بزرگ است. خیلی خوشحال هستم که زحمات هنرمندان مان به ثمر نشسته است و آن را امروز به جامعه هنری تقدیم می کنند. بیشتر فعالیت های بنیاد رودکی هنری است و وظیفه اصلی آن حمایت از تولید آثاری است که به نزدیکی موسیقی و شعر فارسی به یکدیگر کمک کند. فاصله موسیقی و شعر اصیل فارسی از هم  یکی از علت های کمتر استفاده شدن زبان مان محسوب می شود. باید از موسیقی برای بیان حکایت های کهن ما استفاده شود. به نظر من این نکته کافی است که نگاه ما را به این حوزه جدی تر کند. خانه موسیقی و‌ دفتر موسیقی و بنیاد رودکی و دیگر قسمت ها اعلام آمادگی می کند تا از این آثار حمایت بیشتری داشته باشد. امیدواریم در سال ۹۶ بیشتر از این نوع کار ها بشنویم. نوروز نامه به عنوان تحفه ای در عید نوروز تقدیم عزیزان نیشابوری شد. تولید اپرای عروسکی خیام نیز با حمایت بنیاد رودکی روز های پایانی تولید را می گذراند و باید در نیشابور با حمایت هموطنان روی صحنه برود. سومین فعالیت بنیاد رودکی ما حصل تلاش شبانه روزی آرش کامور و وحید تاج است. من به سهم خودم از آنان تشکر می کنم.

کلیپ قطعه «مستی» از آلبوم «عطار» پخش شد و سپس از خوراکیان برای سخنرانی دعوت شد.

معاونت تولید محتوا در فضای مجازی، در رابطه با ارتباط نزدیک موسیقی و فضای مجازی چنین گفت: در ابتدا به سهم خودم از حضور شما و تلاش ارزشمند شکل گرفته تشکر می کنم. در ارتباط با موسیقی و فضای مجازی مسئول هستم و باید بگویم ما در بررسی حدود هزار کانال پیام رسان، متوجه شدیم ۳۴ درصد مطالب آن ها در حوزه سرگرمی تعریف می شود. ۲۱ درصد از آن ها نیز کانال هایی هستند که در حوزه موسیقی فعالیت دارند. اعضای آنها از ده میلیون به دوازده میلیون افزایش پیدا کرده است. برای ما تعداد مخاطبان این محتوا در فضای مجازی مد نظر است. موسیقی یکی از مهم ترین و گسترده ترین بخش محتوا در فضای مجازی است که در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. وقتی در حوزه هنر با چنین حجمی از مخاطب مقابل هستیم، این حجم مخاطب و ضرورت توجه و برنامه ریزی برای آن بسیار مهم می شود. نکته دوم، فضای مجازی در ارتباط با موسیقی به لحاظ ویژگی هایی که دارد هم خدماتی ارائه می کند و هم مخاطراتی را به دنبال دارد. باید برای آن برنامه ریزی کرد. فضای مجازی به گسترش موسیقی با سرعت بالا کمک می‌کند و موسیقی خیلی سریع در اختیار مخاطبان و علاقه مندان قرار می‌گیرد که این موضوع از جهت حقوق هنرمندان و صاحب اثران مخاطرات خود را خواهد داشت. یکی از راه های پیش رو تنظیم ذائقه عمومی به صورتی است که تناسب بیشتری با فرهنگ ما داشته باشد. دیگری برای حفظ حقوق تولید کنندگان باید تدبیری اندیشید که رساندن آثار به مخاطبان برای آن ها به گونه ای نباشد که ضرر به آنها برساند و نگویند که اطمینانی به بازگشت سرمایه شان ندارند. تدبیر می کنیم که سهم تولید کننده و صاحب هنر محفوظ باشد. طرحی در دست داریم و‌ در بخش خصوصی کار هایی انجام شده است. طرحی که هم مردم رایگان از محصولات فرهنگی استفاده کنند و هم کسانی که اینترنت شان را می فروشند سهم تولید کننده را براساس قانون کنار بگذارند. ما با این نگاه به دنبال حفظ حقوق تولید کنندگان در فضای مجازی هستیم و می خواهیم سهم آن ها از طریق فروش اینترنتی به آن ها برگردد. به طور قطع آثار فاخر نقش  مهمی در تبیین ذائقه عمومی و هم چنین مقررات و قوانین این چنینی دارند.

از عوامل تولید آلبوم موسیقیایی عطار دعوت شد. مرتضی گازرانی، وحید تاج، آرش کامور پشت میزی که روی صحنه تعبیه شده بود نشستند. گازرانی با مقدمه ای شروع به صحبت درباره «عطار» کرد و بعد از آرش کامور، سازنده قطعات، خواست تا از محتوای این آلبوم صحبت کند.

کامور در این رابطه گفت: حرف های خاصی که در یک سال گذشته داشتم، در آلبوم عطار زده ام. عطار متشکل از یازده قطعه است. تلاش من برای کسانی بوده است که علاقه مند به موسیقی هستند. پس از این هم باز باید به عطار بپردازیم. یک سال برای عطار بسیارکم‌ است.

وحید تاج، خواننده این اثر، درباره شکل گیری و همکاری با کامور گفت: آرش کامور را از سال هشتاد در دانشگاه سوره می شناسم. از همان ایام روحیات او را می شناختم و‌ می دانستم به چه اندازه شعر برای او مهم است. زمانی که با من تماس گرفت و خواست تا قطعه ای را گوش کنم، من با شنیدن آن  شوکه شدم. پروسه ضبط این آلبوم از آن زمان شروع شد و یک سال طول کشید و نوازندگان خوبی در ین آلبوم ساز زدند. به خاطر حساسیت های مان یک کار را چند بار ضبط کردیم و زحمت زیادی کشیدیم که مفاهیم و بیان عطار را با آواز مطرح کنیم. بهروز قریب پور کارگردان چیره دست این‌جا حضور دارند و من با او همکاری داشتم. او قرار است اپرای عروسکی عطار را در نیشابور روی صحنه ببرد. شعر را با آواز خواندن سخت است. چون اگر من به عنوان خواننده آن را درک نکنم نمی توانم آن را به خوبی انتقال دهم. امیدوارم به خوبی توانسته باشم اثر را ارائه دهم.

شعبانی به نمایندگی از شرکت بیپ تونز درباره توزیع این اثر گفت: تبریک می‌گویم به موسیقی ایران برای تولد این آلبوم و عزیزانی که زحمت کشیدند، هم چنین به بیپ تونز که مورد اعتماد این هنرمندان قرار گرفته است و آن ها وظیفه پخش دیجیتال این اثر را به ما محول کرده اند. مجموعه بیپ تونز از سال نود با هدف فرهنگ سازی و حمایت از حقوق هنرمندان در زمینه دیجیتال شروع به کار کرد. بیپ تونز هر روزه میزبان بیش از ده هزار نفر مخاطب موسیقی است. در این سال ها سعی کرده است از تمام امکانات فضای دیجیتال، فضایی که خیلی از اهالی موسیقی آن را تهدید می دانستند، استفاده کند و موثر باشد. این برای بیپ تونز کم‌ بود، برای همین حمایت از آثار فاخر را سر لوحه خود قرار دادیم. معتقدیم تمام آلبوم های فاخر باید دیده شود و نباید حقوق شان پای مال شود. امیدوارم هر اثر موسیقی را با اجازه صاحب اثر دانلود کنیم.

گازرانی از تمام کسانی که در این مسیر «عطار» را همراهی کردند، تشکر کرد. سپس شهرداد روحانی، مسعود فروتن، مجید ملانوروزی مورد تشویق قرار گرفتند.

در پایان این بخش از برنامه مرشد به نقالی پرداخت و سپس کلیپی پخش شد. در ادامه از جمالی دعوت شد تا پشت میکروفون حاضر شود.

جمالی اشاره کرد که صحبت درباره ادبیات و موسیقی ایران فراوان است و ادامه داد: زمانی که توفیق مدیریت گروه موسیقی دانشگاه سوره را داشتم، صدای ساز و آوازی شنیدم و توجهم به آن جلب شد. از همان لحظه صدای وحید تاج و آرش کامور نشان از این داشت که آتشی در زیر خاک است. شاهد بالندگی و رشد این عزیزان بودم. می دانستم در جایگاهی که حق شان است خواهند نشست. امروز صدای تلاش آن ها را به شکل آلبوم عطار می شنویم. امروز اهمیت زبان فارسی و موسیقی ایرانی را می بینیم. حذف هر کدام باعث تضعیف دیگری خواهد شد. شیوه سخن گفتن کامور مانند ساز او است، خلاقیت هنری او هم به علت هم نشینی با ادبیات است. ما معتقدیم اگر زبان را از درون جامعه ای بیرون بکشیم باید منتظر باشیم آن جامعه تار و‌پودش را از دست بدهد. اگر امر زبان را تقویت کنیم شاهد به بالندگی رسیدن یک جامعه خواهیم بود. از تمام کسانی که کمک کردند این اثر به دنیا بیاید صمیمانه سپاس گزاری می کنم. انجمن موسیقی ایران ۵۰۰ اثر را خریداری می کند و به هنرمندان تقدیم می کند.

در نیمه دوم برنامه نوبت به رونمایی آلبوم رسید و مرتضی گازرانی، وحید تاج و آرش کامور دوباره روی صحنه حاضر شدند و پرده از تابلوی آلبوم برداشتند.

کامور پشت تریبون حاضر شد و از عوامل آلبوم، ناصر نصیری(تصویر گر) و نوازندگان گروه سروشان، نام برده و از آن ها تشکر کرد. نوازندگان فارس و آذری چون میثم‌ مروستی، حسین رضایی نیا، شایان ریاحی، حامد حبیب پور، عیسی شکری، حسین قاسم زاده، حسین عطا پور، شایان شکرابی، آتنا اشتیاقی، علیرضا دریایی، ... در شکل گیری این اثر نقش داشته اند.

از سارا میرایی، بازیگر خردسال، خواسته شد تا روی صحنه بیاید و شعری از عطار بخواند. پس از آن احمدی از آذربایجان پشت تریبون حاضر شد و دقایقی درباره اشعار عطار صحبت کرد. در قسمت انتهایی آیین گروه سروشان به سرپرستی آرش کامور روی صحنه آمدند تا قطعاتی از آلبوم عطار را به صورت زنده اجرا کنند. کامور پیش از شروع قطعه اول، قطعات را به حادثه دیدگان آذربایجان تقدیم نمود. پس از اجرا زنده، آرش کامور و وحید تاج لوح تقدیر خود را دریافت کردند.

سخنان فریدون شهبازیان پایان بخش برنامه بود: کاش اثر را شنیده بودم تا بتوانم درباره آن صحبت کنم. شاید بتوانیم این آثار را با ارکستر ملی اجرا کنیم البته این بستگی به کامور دارد تا این کار را برای ارکستر بنویسد و ما با وحید تاج آن را اجرا کنیم. دعوت می کنم از همایون شجریان که با ارکستر، قطعات من و محمدرضا شجریان را اجرا کنیم. اگر از ارکستر هم در نیشابور دعوت شود این قطعات در دیار شاعر آن اجرا خواهد شد.

این مراسم با خریداری آلبوم توسط علاقه مندان و جشن امضا به پایان رسید. در رونمایی آلبوم «عطار» چهره هایی از مقامات کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی،‌ هنرمندان، ... حضور داشتند.

عکس های شیرین رسام از این مراسم را در ادامه ببینید:منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q