۱۴۰۰ چهارم آبان - 02:29 ق.ظ

گزارش اختصاصی نوای فارس از آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجراهدای باربد با طعم حزن حادثه دردناک ساختمان پلاسکو

اهدای باربد با طعم حزن حادثه دردناک ساختمان پلاسکو
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در اولین روز بهمن ماه، به میزبانی تالار وحدت برگزار شد. سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به علت ارتحال آیت‌الله رفسنجانی با چند روز تاخیر از ۲۴ بهمن ماه آغاز شد و در ۱ بهمن ماه به کار خود پایان داد. برنامه های سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در بخش های مختلف موسیقی نواحی، موسیقی بین الملل، موسیقی بانوان و موسیقی دستگاهی در این هشت روز برگزار شد. جایزه‌ «باربد» از سال گذشته به ساختار این رویداد هنری با محوریت انتخاب آثار برتر تولید شده اضافه شده است. هیئت داوران این دوره «جایزه‌ باربد»، تولیدات موسیقایی را در طول بازه‌ زمانی یک ساله‌ از مهر ۹۴ تا مهر ۹۵ مورد بررسی و ارزیابی قرار داده اند و در یکم بهمن ماه این جایزه به برگزیدگان در بخش های مختلف اهدا شد.

بدون خبری از فرش قرمز، زنگ تالار وحدت این بار برای مراسم اختتامیه نواخته شد. پرده ای صحنه را پوشانده بود و تنها تندیس هایی که روی میز قرار گرفته بودند دیده می‌ شد. برنامه با پخش سرود ملی ایران و تلاوت قرآن آغاز شد. پرده بالا رفت. ستاد برگزاری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر ابتدا بابت صانحه ساختمان پلاسکو تسلیت گفت، سپس مجری برنامه پشت تریبون حاضر شد.

مجری برنامه پس از جملات مقدماتی و خوش آمد گویی گفت: متاسفانه شاهد اتفاق تاسف بار یوبدیم مه دل ما را به درد آورد. به احترام آتش نشانان دلاور قیام کنید. جمعیت با ذکری صلواتی به احترام این قهرمانان ایستادند. سپس کلیپی از فعالیت های جشنواره همراه با سخن های علی مراد خانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پخش شد.

برای اولین سخنرانی از رییس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، حمیدرضا نوربخش، دعوت شد. او پس از ابراز تاسف و تاثر برای حادثه ساختمان پلاسکو تهران گفت: جشنواره امسال با حوادث تلخی مواجه شد. در آستانه جشنواره با رحلت تاثر بار آیت الله هاشمی رفسنجانی مواجه شدیم و به احترام سوگ ایشان جشنواره را با دو روز تاخیر آغاز کردیم. این امر لغو و جابجایی برنامه ها را در پی داشت. در همین فرصت از مخاطبان  عزیزی که به علت این تغییرات برای شرکت در برنامه ها دچار زحمت شدند عذرخواهی کنم. کمتر از یکسال پیش در همین مکان و  در مقابل وزیر محترم وقت جناب دکتر جنتی که به سهم خویش از زحمات او سپاسگزاری می کنم از آغازی سخن گفتم. از یک ریل گذاری جدید جشنواره ای با سی سال سابقه به اجمال سخن گفته و به نکاتی اشاره کردم که اهمیت آن ها ارتقای کیفی و استاندارسازی یک جشنواره در قالبی بین المللی بود، جشنواره ای که  حضور در آن افتخار و اعتبار باشد نه تبری جستن از آن. خوشبختانه در دوره پیشین موفقیت هایی به دست آمد و اتفاقات خجسته ای رقم خورد.اعطای جایزه باربد به آلبوم های منتشر شده  یکی از آن موارد بود. موردی که استمرار آن به طور قطع موجب و موجد شور و شوق و تحرک و پویایی در صنعت نشر موسیقی و مهم تر از آن دیده شدن فعالان و هنرمندان و انگیزه بخشی بالایی به آنان خواهد شد. بر نیکویی که ثمره اش به اندازه همین یک دوره قابل رویت و بهره برداری است. نکته پر اهمیت دیگر که با نگاهی به دوره قبلی قابل احساس و نتیجه گیری است توازن استقبال مخاطبان به انواع موسیقی، به خصوص توجه به موسیقی جدی هنری و موسیقی ملی کشورمان بود. جالب تر آن که از نظر مالی نیز فاصله فروش این نوع موسیقی ها با انواع موسیقی های پاپ کاهش معنا داری پیدا کرد و این باور را که تیراژ مخاطبان موسیقی ملی و جدی کشور به ویژه در جشنواره رو به افول است را بر هم ریخت. همین جا فرصت خوبی است است تا به اطلاع برسانم که یکی از موانع عمده در شتاب گیری رشد و پیشرفت جشنواره عدم وجود  بودجه مناسب و مکفی از سوی وزارت ارشاد است و نباید کتمان کرد که هرساله جشنواره برای جبران بخش مهمی از کسری بودجه خود ناگزیر به فروگذاری از برخی اصول هنری است.

او با اشاره به این که کل بودجه جشنواره موسیقی فجر، بودجه اختتامیه جشنواره فیلم فجر نمی شود، ادامه داد: جشنواره پیشین به عنوان اولین منزل در مسیر جدید به طور قطع کاستی هایی هم داشت و با نقدهای مختلفی هم مواجه شد اما بسیار خوشحال هستم که اعلام کنم از برکات توجه به نقدهای سازنده، این دوره با ارتقای کیفی برتر نسبت به گذشته برگزار شد. توجه و اهمیت بیشتر بخشیدن به نسل جدید موسیقی ایرانی که غالبا از بین هنرمندان جوان و میانسال بوده و تحت عنوان (نسل دیگر) در جشنواره های گذشته برگزار می شد موجب گردید تا با برنامه ریزی مناسب به عنوان یک جشنواره مستقل پایه گذاری و از دل جشنواره موسیقی فجر بیرون آمده و تحت عنوان جشنواره موسیقی کلاسیک برگزار شود. این خود یکی از نکات مهم در این مسیر بود. از دیگر نکات مهم دومین دور جدید جشنواره موسیقی فجر اصلاح آیین  نامه داوری جایزه باربد با هدف ارزیابی دقیق تر آثار و رفع هر گونه شائبه، توجه بیشتر به بخش بانوان، ارتقای کیفی بخش بین الملل با دعوت از هنرمندان شناخته شده در سطح جهان، نشان دادن ظرفیت ها و قابلیت های موسیقی نواحی با دعوت از هنرمندان تمامی اقوام و نواحی مختلف ایران با زبان ها و گویش های فرهنگی متفاوت، توجه به تنوع و تکراری نبودن گروه ها و هنرمندان شرکت کننده، دعوت از تمامی هنرمندان ارزشمند و برجسته برای حضور در جشنواره، وسعت بخشیدن به دایره همکاری ها در بخش های مختلف، مدرن تر کردن روش ها و بهره گیری از مدیا های متنوع در اطلاع رسانی در جذابیت در این بخش و در نهایت ایجاد تسهیلات بیشتر برای مخاطبان جهت انتخاب برنامه های مورد نظر ، پخش آنلاین برنامه ها به منظور پوشش وسیع تر و اغنای علاقه مندان به موسیقی و جشنواره و مواردی از این دست از اهم تغییرات مثبت و مهم این دوره است. لازم می دانم یکی دیگر از شاخص ترین بخش ها که در ذیل تحولات محتوایی این دوره می گنجد و همانا سنخیت بخشی به عنوان «فجر» در این دوره از جشنواره بود، اشاره کنم. بازخوانی و اجرای آثار ماندگار اوایل پیروزی انقلاب تحت عنوان برنامه های چاووش در این دوره با استقبال خیلی خوب مخاطبان مواجه شد و رنگ و بوی دیگری به جشنواره سی و دوم بخشید. این بخش یکی از بخش های موفق این دوره بود. جشنواره موسیقی فجر برای پویایی و تبدیل شدن به جشنواره ای معتبر و مطرح در سطح  بین المللی نیازمند تفکر و تدبر و برنامه ریزی دقیق با بهره مندی از مشاوران وصاحب نظران در این حوزه و البته با حمایت لازم از سوی مدیران فرهنگی است. مدیرعامل خانه موسیقی عنوان کرد: در پایان لازم می دانم در کسوت نماینده صنف و نه مدیر جشنواره به چند نکته مهم اشاره کنم. جشنواره موسیقی و اساسا هر نوع جشنواره و رویداد جمعی با موضوعی واحد، تابع رخدادها و اتفاقات هنری آن حوزه در طول سال است و طبیعتا چالش ها، موانع، تنگ نظری ها و مسائل و مشکلات اهالی موسیقی که بیش از سی سال است گریبانگیر آنهاست در جشنواره موسیقی نیز خودنمایی می کند و یک مانع اصلی در رشد و بالندگی مورد انتظار و نیازمند هنرمند امروز حوزه موسیقی است. تا زمانی که مسولان و مدیران ارشد برای موسیقی و جریان هنری آن بستر مناسب توام با آرامش و امنیت شغلی ایجاد نکنند، تا زمانی که برخوردهای سلیقه ای و مخالفت با اجرای کنسرت ها و برنامه های کاملا فرهنگی و موسیقیایی برطرف نشود، به طور طبیعی نمی توان شاهد یک جشنواره با شکوه و بدون نقص بود. تا زمانی که نیمی از ظرفیت بزرگ هنر موسیقی کشور معطل مانده، نمی توان جشنواره ای با ظرفیت بالا و جذابیت فراوان به نمایش گذاشت.

مجری برنامه از گروه «همنوازان سایه» دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و دو قطعه از قطعات خاطره انگیز چاووش را بنوازند. صدای ساخته های محمدرضا لطفی در وحدت طنین انداز شد.

علی مراد خانی روی صحنه حاضر شد و نامه ای از دکتر رضا صالحی امیری را قرات کرد: شهادت مظلومانه عده ای از آتش نشانان قهرمان کشور و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان در پی حادثه ناگوار فروریختن ساختمان تجاری، همه ما را در غم و اندوه عمیق فرو برده است. با وجود برنامه ریزی قبلی برای حاضر شدن در جمع فرهیخته شما گرامیان، به منظور ابراز همدردی با داغدیدگان این حادثه، توفیق حضور از این حقیر سلب شد.

جا دارد در ابتدای سخن از حضور و همراهی هوشمندانه اصحاب فرهنگ و جامعه هنری در مراسم بدرقه یار دیرین انقلاب و همراه همیشگی امام راحل و مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی که آغاز این جشنواره را هم با تاخیر مواجه کرد، صمیمانه قدردانی کنم. از هنرمندان عزیزی هم که شب گذشته اجراهای خود را به روح بلند آتش نشانان قهرمانمان تقدیم کردند، تشکر می کنم.

سخن از موسیقی است. هنری فاخر، متعالی و ماندگار که ریشه در هویت تاریخی و تمدنی این مرزوبوم دارد. زبان انتقال ارزش ها و فضایل اخلاقی و انسانی. جلوه ای ناب از هنر غنی این سرزمین که در ضمیر همه مردمان از زن و مرد، پیر و جوان، روستایی و شهری و با هر ذائقه و سلیقه ای وجود دارد.

موسیقی، زبان گفت و گو است و گفت و گو نیاز امروز جامعه ایرانی است. موسیقی زبان تعالی، نشاط، همگرایی و همدلی است و جامعه امروز نیازمند نشاط است. موسیقی تقویت حس همبستگی، کار گروهی و خرد جمعی است و جامعه امروز بیش از هر زمان به وحدت و انسجام نیاز دارد.

جامعه موسیقایی کشور هم به وحدت و همدلی نیاز دارد. برای برداشتن موانع و عبور از تنگناها نیازمند همدلی و مدارا هستیم. در سایه وفاق و اتحاد می توان بر مشکلات فائق آمد و به آینده امیدوار بود. امید فردای ما در گرو اتحاد امروز ماست. از این رو انتظار می رود جشنواره ها از جمله جشنواره موسیقی نماد آشتی و اتحاد و انسجام باشد که اگر چنین شد، آن گاه می توان به برداشتن گام های جدی برای رفع مشکلات اندیشید. می توان سایه تصدیگری دولتی را از سر اصحاب فرهنگ دور کرد و کار هنر را به اهل هنر سپرد. اینجانب مصمم هستم تا در دوره مسئولیتم به تقویت نهادهای صنفی و کاهش تصدیگری دولتی در حد مقدور جامه عمل بپوشانم.

همچنانکه دفاع از کیان و ساحت مقدس فرهنگ و هنر را وظیفه خود می دانم. دفاع از کیان موسیقی، دفاع از هنر و هویت ملی ماست. هنر موسیقی نگاهبان آیین و سنت های ارزشمند این جامعه بوده است. این یک واقعیت غیر قابل کتمان است که هنر ایرانی درخشان ترین نقش را در ادوار تاریخی ایفا کرده است. بخش عمده ای از تاریخ و تمدن ما با هنر گره خورده است. معماری، هنرهای تجسمی همچون خط و نقاشی و هنرهای دیگر جلوه هایی از هنر اسلامی و ایرانی است. موسیقی آیینی، زبان حفظ سنت های اصیل و انتقال آن به نسل های بعدی بوده است. موسیقی نواحی، بازگو کننده آداب و رسوم و عنصر هویت بخش مناطق مختلف ایران زمین بوده است.

امروز هم موسیقی می تواند و باید معرفت عمومی، تفکر، آگاهی و اندیشه را در جامعه ارتقا ببخشد. موسیقی می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی یاری رساند. موسیقی می تواند تنوع و تکثر فرهنگی جامعه را عینیت ببخشد. در جامعه متنوع و متکثر فرهنگی، همه سلایق و ذائقه ها باید بتوانند در چارچوب شرع و قانون، به موسیقی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. نباید با ایجاد محدودیت و تنگ نظری، نشاط را از جامعه سلب کنیم که اگر چنین شود، هزینه زیرزمینی شدن هنر و تاوان آن سهمگین خواهد بود. به این خاطر است که دفاع از هنر و حفظ حقوق و کرامت همه هنرمندان را از اولویت های خود می دانم. اگر از ضرورت ثبات و آرامش و تعامل سخن می گویم، به هیچ وجه به معنای نادیده انگاشتن حقوق هنرمندان نیست. اگر از توسعه فضاهای موسیقی و افزایش بودجه این بخش سخن می گویم، نه از سر لطف یا منت، بلکه حق اولیه اصحاب فرهنگ و هنر بوده و همگان باید بپذیرند که ساحت هنر را پاس بدارند.

در پایان مراتب تقدیر و سپاسگزاری خود را از همه هنرمندان عزیزی که در طول برگزاری جشنواره با حضور و اجراهای زیبای خود، بر رونق این رویداد افزودند و نیز از مخاطبان فرهیخته بویژه جوانان و علاقه مندانی که پای این اجراها نشستند و شور و شعفی مضاعف بدان بخشیدند، ابراز می کنم و به دست اندرکاران این جشنواره که با تلاش شبانه روزی در برگزاری موفق جشنواره کوشیدند، خدا قوت و خسته نباشید می گویم. به منتخبان این جشنواره هم صمیمانه تبریک می گویم و آرزو می کنم هنر آن ها ماندگار و در خدمت مردم و ارزش های والای انسانی قرار گیرد. امیدوارم پایان این جشنواره نقطه آغازی برای گفت و گو، وحدت و همدلی بیشتر و برداشتن گام هایی موثر برای ارتقای وضعیت موسیقی کشور و طنین آن در جهان امروز باشد که به گفته حافظ شیرین سخن: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت / آری به اتفاق جهان می توان گرفت.

در ادامه برنامه  مهدی وجدانی روی صحنه آمد تا برترین رسانه و خبرنگاران را اعلام کند. در این بخش از برترین رسانه مکتوب، برترین خبرگزاری، برترین سایت و پنج نفر از برترین خبرنگاران تقدیر شد. از میان رسانه های مکتوب روزنامه ایران، برترین سایت خبری سایت موسیقی ما، از میان خبرگزاری ها خبرگزاری مهر, از میان خبرنگاران مینا آتشی، علیرضا سعیدی،ندا رادمهر، حسین سلیمی، یاسر یگانه انتخاب گشتند.

سپس گروه «مردان خدا» به اجرای برنامه پرداختند.

از دکتر فریدون، علی مرادخانی، حجت الاسلام مازنی و حمیدرضا نور بخش دعوت شد. در این بخش از سید جلال محمدیان (پیشکسوت موسیقی کرمانشاه)٬ رسول زنگ شاهی (پیشکسوت موسیقی نواحی) و از سیامک سپهری سر پرست گروه رستاک به منظور طراحی و استفاده مناسب از لباس ایرانی تقدیر شد.

در میانه بخش های این برنامه نوبت به اجرایی کلاسیک رسید. چهار هنرمند ایرانی در کنار دو هنرمند مهمان قرار گرفتند و آنسامبل شهرزاد را اجرا کردند.

زمان اعلام برگزیدگان و اعطای جایزه باربد فرا رسید. در بخش نخست اهدای جایزه باربد، تقی ضرابی، محمد علی کیانی نژاد، بهرام جمالی، وارطان ساواکیان  برای اعلام اسامی برگزیدگان روی صحنه وحدت حاضر گشتند.

تصاویری برای معرفی نامزد هر بخش پخش و سپس نام برگزیده آن حوزه اعلام شد.

در  بخش آهنگسازی کلاسیک احمد پژمان برای آلبوم «دیورتیمنتو»، پیمان سلطانی برای  آلبوم  «گفت و شنید»، هوشنگ کامکار برای آلبوم  «باغ‌های پژمان»، پویا بابا علی برای آلبوم «سفر به خویشتن»، علیرضا مشایخی برای آلبوم «گرند کنسرتو» به عنوان نامزدهای این بخش برای دریافت جایزه باربَد انتخاب شده بودند که‌ علیرضا مشایخی برای آلبوم «گرند کنسرتو» و پیمان سلطانی برای آلبوم «گفت و شنود» انتخاب شدند.

 علی جعفری نیز برای نوازندگی ویولن در آلبوم «سفر به خویشتن» و یاسمن مشهوری  لوح تقدیر این بخش را دریافت کردند.

 نامزد های آهنگسازی بخش موسیقی دستگاهی بی کلام، فردین کریم خاوری برای آلبوم «طره گیسو»، بهاره فیاضی برای آلبوم «روشنا»، عیسی غفاری برای آلبوم «ردیف نو»٬ آزاده احمدی برای آلبوم تا «برویند شوق ها» و بهزاد رواقی برای آلبوم «درنگ» بودند که‌ از میان آن ها جایزه باربد به بهزاد رواقی برای آلبوم «درنگ» رسید.

لوح تقدیر این بخش به بهاره فیاضی برای آلبوم «روشنا» داده شد.

در بخش آهنگسازی ایرانی دستگاهی با کلام مهدی حاج قاسمی برای آلبوم «اجاق سرد»٬ نوید دهقان برای آلبوم از «جان و از دل»٬ احسان ذبیحی فر برای آلبوم «ابرو کمان»، صادق موسوی برای آلبوم «لب خوانی»، مهدی پناهی برای آلبوم «گل بایوم» نامزد دریافت این جایزه شده بودند که‌ باربد به نوید دهقان برای آلبوم «از جان و از دل» تعلق گرفت.

نوید دهقان پس از دریافت جایزه باربد گفت: خیلی خوشحالم که‌ بعد از ده سال فعالیت گروه «قمر» این اتفاق نصیبم شد. در ابتدا ابراز تاسف می کنم برای شرایطی که‌ در چند وقت اخیر شاهد بودیم. اختلاف سلیقه های اهالی موسیقی باعث جدایی ها شده است. پیام جناب صالحی را شنیدیم. خواسته به حق هنرمندان موسیقی کشور از مسؤلان موسیقی کشور یک چیز است، قانون کپی رایت را تصویب نمایید.

نامزدهای بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی با کلام، علی خدایی برای آلبوم «رندانه»، وحید تاج برای آلبوم «اجاق سرد» مهدی شهسوار برای آلبوم «بیات ترک»٬ سالار عقیلی برای آلبوم «از جان و از دل»، محمد معتمدی برای آلبوم «ابر و کمان» بودند که‌ از میان آن ها مهدی شهسوار برای آلبوم «بیات ترک» انتخاب شد تا جایزه باربد را دریافت کند.

لوح تقدیر این بخش به سیدرضا طباطبایی برای آلبوم «اوجی در مکتب اصفهان» تقدیم شد.

 در پایان نخستین بخش اهدای باربد نوبت به ناشران رسید. محسن رجب پور  بیانیه کوتاهی را چنین قرات کرد: معرفی ناشر برتر از بین ناشرین موسیقی و آثار شنیداری و خانواده تولیدکنندگان آثار موسیقایی به درخواست تولید جشنواره موسیقی فجر و به دست و انتخاب مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری به مثابه و در حکم رد امانت به اهل آن تلقی می شود.د و ویژگی بارز و تعیین کننده مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری، یعنی شناخت جامع و کامل خانواده تولید و نشر موسیقی کشور و اشراف دقیق و همه جانبه از روند و آغاز و انجام آفرینش ملموس و عینی اثری موسیقایی، مصداق بارزی برای سنجه و معرفی برترین های این صنف خلّاق، هنرمند و زحمتکش است.     شناساندن ناشر برتر، ضمن ادای سپاس و احترام به سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت هنری حوزه نشر، ادای دین و پاس داشت جمع پراکنده هنرمندان برتریست که در خلق قابل دسترس اثری هنری، متحد و یک کلام شده اند تا با وجود تمامی سختی ها و نابسامانی ها و ناسازگاری های گاه به گاه و موردی، بهترین محتوای شنیداری را در بسته ای فرهنگی و سرشار از ظرافت های هنری مرتبط تحت عناوین سرایش، آهنگسازی، خوانش، نوازندگی، ضبط و میکس و مسترینگ، طراحی، چاپ، بسته بندی؛ به دست و دید و گوش مردمی برسانند که شایسته و سزاوار بهترین ها هستند که همگی، بودشان شرافت هنر است و بس. مجمع صنفی ناشران موسیقی با توجه به مفاهیم باور داشته خویش که بدان اشارتی رفت و با در نظر گرفتن تمامی موارد کمی و کیفی تاثیرگذار در هنر و صنعت تولید و انتشار، با ایده و هدف تلاش برای بالا بردن کیفیت نشر و تاثیرگذاری بر جریان فرهنگی کشور در حوزه موسیقی و همچنین اعلان و تعیین مبنا و معیاری برای سنجش برترین ها، نشر موسیقی «هرمس» با مدیریت رامین صدیقی را به عنوان ناشر برتر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر معرفی می کند.

نشر «هرمس» از میان ناشران به عنوان ناشر برتر از میان نشر های «آوا خورشید»، «پرده هنر موسیقی»٬ «پردیس معاصر موسیقی»، «نقطه تعریف» انتخاب شد. بابک چمن آرا به نمایندگی از رامین صدیقی برای دریافت این جایزه بالا رفت.

پیش از بخش دوم اهدای جوایز، خنیاگران پنج اقلیم برای حاضران نواختند.

در بخش دوم فریدون شهبازیان، هوشنگ کامکار، پویا نیکپور، میلاد کیایی، فرزاد طالبی، محمد سریر، محمد رضا چراغعلی برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند.

نامزدهای بخش آهنگسازی تلفیقی امیردارابی برای آلبوم برای «دستان تنها»٬ گروه دال برای آلبوم «گذر اردیبهشت»٬ زکریایوسفی برای آلبوم «پیدای ناپیدا»، حمزه یگانه برای آلبوم «کاهگل»، رامین بهنا برای آلبوم «بهنا» بودند که‌ حمزه یگانه از میان آن ها برای آلبوم «کاهگل» انتخاب شد.

لوح تقدیر این بخش نیز به شایان شکرآبی سرپرست گروه دال برای آلبوم «گذر اردیبهشت» اهدا شد.

پویان جوان برای آلبوم  «یک بعدازظهر پیانویی»٬ احمد میرمعصومی برای آلبوم «نجوای شبانه»، مهبد شفیع نژاد برای آلبوم «سکوت آبی»، پیروز بشردوست برای آلبوم «جانان» و آرش بهزادی برای آلبوم «با چشمان بسته» نامزدها در بخش آهنگسازی پاپ بی کلام بودند که مهبد شفیع نژاد برای آلبوم «سکوت آبی» برنده جایزه باربد شد.

 لوح تقدیر این بخش به آزاده مهدوی آزاد برای آلبوم «شانزلیزه» تقدیم شد.

محسن چاوشی برای آلبوم  «امیر بی‌گزند»، امیر داداش‌زاده برای آلبوم «سلطان»، اشکان ماهری برای آلبوم  «پرگار»، کاوه یغمایی برای آلبوم «منشور»، رضا آریایی برای  آلبوم «خط پا» نامزدهای بخش آهنگسازی پاپ بودند که از میان این نامزد ها، اشکان ماهری برای آلبوم «پرگار» و محسن چاوشی برای «امیر بی گزند» جایزه باربد این بخش را دریافت نمودند.

در بخش موسیقی پاپ با کلام، کاوه یغمایی برای آلبوم «منشور»٬ محسن چاوشی برای آلبوم «امیر بی‌گزند»٬ امیر داداش‌زاده برای آلبوم «سلطان»، اشکان ماهری برای آلبوم «پرگار»٬ گروه «مون هد» برای آلبوم «افق» نامزد ها در این بخش بودند که کاوه یغمایی باربد را در این بخش دریافت کرد.

نامزدهای بخش آهنگسازی موسیقی ایرانی بی‌کلام را شهرام غلامی برای آلبوم «دایره‌ها»، حمید قنبری برای آلبوم «در دام ریتم»، شروین مهاجر برای آلبوم «کهن کمان»، فراز کاویانی برای آلبوم «هبوط»٬ نیما دلنوازی برای آلبوم «از ری تا تیسفون» تشکیل می‌ دادند که جایزه باربد این بخش به شروین مهاجر برای «کهن کمان» رسید.

فردین خلعتبری برای آلبوم «من عاشق چشمت شدم»، پیمان سلطانی برای آلبوم «عاشق می شویم»، مهیار علیزاده برای «دخت پری وار»٬ سهراب پورناظری برای آلبوم «خداوندان اسرار»، مجید درخشانی برای آلبوم «خروش» برای دریافت جایزه باربد بخش آهنگسازی موسیقی ایرانی با کلام با یکدیگر رقابت کردند و از میان آن ها مهیار علیزاده انتخاب شد.

نامزدهای بخش خوانندگی معاصر با کلام علیرضا قربانی برای آلبوم «من عاشق چشمت شدم»، سالار عقیلی برای آلبوم «عاشق می شویم»، همایون شجریان برای آلبوم «خداوندان اسرار»، علیرضا قربانی برای آلبوم «دخت پریوار»، پوریا اخواص برای آلبوم «سایه های مست» بودند که همایون شجریان جایزه باربد را دریافت کرد.

بر اساس حکمی از معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمیدرضا نوربخش به عنوان مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر منصوب گشت.

اجرای ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان پایان بخش این برنامه بود. ارکستر ملی سه قطعه «آوار» و «شور عاشقانه» با آهنگسازی فریدون شهبازیان و قطعه «بهشت یاد» با آهنگسازی عباس خوشدل و شعری از قیصر امین پور را نواختند.

محمد سریر، عباس خوشدل، نوید دهقان، رامین بهنا، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، بابک چمن آرا، پویا نیکپور، فرهاد هراتی، فروغ بهمن پور، بیژن بیژنی، علی اکبر صفی پور، پوریا اخواص، ناصر ایزدی، علی رستمیان، فاضل جمشیدی، وارطان ساهاکیان، حمیدرضا عاطفی، علی مرادخانی، حسین فریدون، علی حسابی،... در این آیین حضور داشتند.

عکس های امیر رسام مهر از این کنسرت را در ادامه ببینید:منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q