۱۴۰۱ بيست و دوم مرداد - 11:09 ق.ظ

تقویم موسیقی - تولد انوشیروان روحانی - 1 مرداد ماهانوشیروان روحانی
زمینه فعالیت : نوازنده پیانو ، ارگ ، آکاردئون و آهنگساز زادروز : 1319/05/01

از کودکی موسیقی را با ساز ملودیکا فراگرفت. در ۹ سالگی در «جامعه باربد» به سرپرستی شادروان اسماعیل مهرتاش برنامه‌هایی اجرا کرد که مورد تشویق مهرتاش و مدعوین قرار گرفت. در هنرستان موسیقی، جواد معروفی, روح‌الله خالقی و سایر اساتید هنرستان موسیقی تعلیم وی را بر عهده گرفتند.

گوشه ای فعالیت ها و افتخارات : وی اولین تانگوی خود را به نام «تانگوی مامانی»را در ۶ سالگی ساخت و از سن ۱۵ سالگی عضو روزمزد رادیو شد. در ۲۱ سالگی اولین آهنگش را بنام «اسرار ساز» با کلام کریم فکور ساخت که با صدای پوران اجرا شد. بیش از ۲۵ سال نداشت که عضو شورای موسیقی رادیو شد و تا آخرین سالی که در آن سازمان فعالیت داشت، این سمت را عهده دار بود. وی از اولین برنامه «گلها» با این برنامه همکاری فراوان داشت و رهبری ارکستر شماره ۴ به عهده او بود. روحانی در سال‌های اخیر به عنوان آهنگساز با ارکسترهای معروف جهان همکاری نزدیک دارد. او بیش از پانصد آهنگ ساخته‌است که در حدود ۲۵۰ اثر ضبط شده است اکثر آن‌ها از معروف‌ترین آهنگ‌های زمان خود بوده‌اند. اولین بار در سال ۱۳۴۶ توسط وی «ارگ» به ایران آورده‌شد.

آثار : از معروف‌ترین قطعات او می‌توان به «راز خلقت» (دارم سؤالی از خدا)،«هوس» ، «تولدت مبارک»، «مجنون تو» ، «عاشق شدم من» ، «سلطان قلب‌ها» ، «گل سنگ» اشاره کرد.ا ز آخرین آثار او می‌توان به آهنگ «Maybe I Maybe You» از آلبوم Unbreakableگروه اسکورپینز اشاره کرد که حاصل همکاری روحانی با این گروه در اواخر سال ۲۰۰۰ است.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q