۱۴۰۱ نوزدهم مرداد - 03:02 ق.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت محمود تاج بخش - 27 خرداد ماهمحمود تاج بخش
زمینه فعالیت : نوازنده ویولون و سه تار زادروز : 1378/03/27درگذشت : 1304

تمرین ساز سه تار را از هشت سالگی نزد عموی خود که از شاگردان درویش خان بود شروع کرد. تا زمانی که به دبیرستان رفت، به فراگیری سه تار مشغول بود، تا اینکه در این دوره با ویلن آشنا شده و همزمان با ورود به هنرستان موسیقی ملی، شروع به فراگیری این ساز نزد استاد اسماعیل زرین فر نمود.

وی چنانچه در خاطرات خود آورده، روزانه تا ۱۲ ساعت به تمرین ویلن می پرداخت. به همین سبب در مدت کوتاهی توانست از شاگردان برجسته استاد خود شود.

در ادامه، آموختن ویلن را نزد روح الله خالقی، استاد ابوالحسن صبا و موسی معروفی ادامه داد. تا زمانی که با استاد احمد عبادی آشنا شده و مجددا به ساز سه تار روی آورده و بطور جدی به تمرین این ساز میپردازد.

بنظر اهل فن و صاحب نظران، هم نشینی تاجبخش با استاد عبادی سبب شد که شیوه نوازندگی او نزدیکترین شیوه به نوازندگی استاد عبادی شود. استاد علی تجویدی درباره نوازندگی او چنین می‌گوید : اقای تاج بخش خود صاحب سبکی ویژه در نوازندگی سه تار می‌باشد که عصاره آموخته‌های خویش از استادان به نام زمان و تلفیق آن باحال و هوای خود برداشت خود از موسیقی ایرانی می‌باشد .

یکی دیگر از ویژگی‌های سه تار محمود تاج بخش به علت اینکه ایشان ویلن هم می‌نواختند ویبراسیون‌های مخصوص ویلن است که در سه تار او منتقل شده و به نوازندگی او ویژگی تازه‌ای بخشیده است . تک ریزها و چپ های قوی او نیز از ویژگی‌های سه تارش می‌باشد . تاج بخش علاوه بر تسلط استادانه‌اش بر ردیف‌های موسیقی ایران ،در بداهه نوازی نیز استادی بی بدیل بود .

بخشی از خدماتی که استاد محمود تاجبخش به موسیقی ایران زمین ارائه کرد شامل: ویلن نوازی در: ارکستر انجمن موسیقی ملی – ارکستر شماره ۱ رادیو ،‌ ارکستر شماره ۴ (هنرهای زیبایی سنتی )- ارکستر شماره یک هنری زیبا ، تدریس سه تار در هنرستان موسیقی ملی ، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ، تدریس ویلن در هنرستان موسیقی ملی ، و هنرستان آزاد موسیقی به مدیریت دانشمند و موسیقی دان ایران فقید امیر جاهد ، نوشتن متدی برای تدریس سه تار در سه جلد ، تهیه یک ردیف کامل از موسیقی ایران به خط نت و به همراه شعر ، نواختن ردیف موسیقی ایران به صورت ردیف نوازی و بداهه نوازی در ۱۶ کاست یکساعته ، محمود تاج بخش عضو شورای موسیقی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران بود.

وی در شورای ارزشیابی هنرمندان کشور به دریافت نشان درجه ۱ هنری نائل گردید .

لیست رویداد های 27 خرداد ماه

درگذشت محمود تاج بخش محمود تاج بخش


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q