۱۴۰۱ نوزدهم مرداد - 04:22 ق.ظ

تقویم موسیقی - تولد بابک بیات - 23 خرداد ماهبابک بیات
زمینه فعالیت : آهنگساززادروز : 1325/03/23درگذشت : 1385/09/05

از سن ۱۹ سالگی در اپرای تهران و زیر نظر خانم اولین باغچه‌بان، آقای ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد و در حدود پنج سال همکاری خود را با این اپرا ادامه داد. بابک بیات در سالهای قبل از انقلاب بیشترین همکاری را در زمینه ترانه با ایرج جنتی عطایی داشته است.تیم مشترک بیات و جنتی عطایی آثار ماندگار بسیاری را خلق می کنند که توسط خواننده هایی همچون داریوش اقبالی ، ابی حامدی ، فریدون فروغی، فرهاد مهرداد، گوگوش ، ستار ، عارف ، سیمین غانم ، ناصر صبوری ، گیتی ، مازیار و تعدادی دیگر به اجرا می رسند . بابک بیات به آموزش خوانندگان زیادی از جمله محمد اصفهانی - حامی - مانی رهنما - نیما مسیحا -مالک غنمی - سیاوش عباسی و ... پرداخت. وی ترانه‌های بسیاری را با کلام ترانه‌سرایانی چون ایرج جنتی عطایی، بابک صحرایی، پیام پارسا، شهرام دانش و ... و با صدای خوانندگانی همچون داریوش اقبالی، ابراهیم حامدی، عارف، ستار و گوگوش تا همیشه تاریخ جاودانه کرده است .

گوشه ای از فعالیت ها و افتخارات او : در سال ۱۳۶۹ پس از چند بار کاندیدا شدن برای موسیقی فیلم جایزه سیمرغ بلورین فجر را برای فیلم عروس دریافت کرد ، در سال ۱۳۷۵مجدداً سیمرغ بلورین را دریافت نمود، در خانه سینما برای فیلم ساحره جایزه اول موسیقی فیلم را دریافت کرد ، در جشن گزارش فیلم جایزه بهترین آهنگسازی را برای صد سالگی سینما از آن خود کرد ، در سال ۱۳۸۱ در مراسمی که در شیراز بر‌گزار شد از بابک بیات تقدیر بسیاری به عمل آمد ، ساخت قطعه کرال و ارکسترال "سرزمین خورشید" بود، که در سال ۱۳۷۶ توسط ارکستر سمفونیک تهران و به رهبری استاد "فریدون ناصری" اجرا شد. وی حدود هشت سال در دانشگاه‌های تهران مشغول به کار بود و موسیقی فیلم تدریس می کرد.

آز آثار او می توان به ترانه های "شهر غم" ، "پسرم" ، "پنجره (علی کنکوری)" ، "رسول رستاخیز" ، "شب آفتابی(عروسک)" ، "طلایه دار" ، "بن بست" ، " خونه" ، " خورشید خانوم " ، " فریاد زیر آب " ، " جنگل " ، " چی بگم؟ " و بسیاری از ترانه های داریوش اقبالی ، ابراهیم حامدی ( ابی) ، فایقه آتشین و... را آهنگسازی کرده اشاره کرد .

لیست رویداد های 23 خرداد ماه

تولد بابک بیات بابک بیات


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q