۱۴۰۱ بيست و دوم مرداد - 10:49 ق.ظ

تقویم موسیقی - تولد مهیار فیروز بخت - 18 خرداد ماهمهیار فیروز بخت
زمینه فعالیت : نوازنده ویولون و آهنگ ساززادروز : 1340/03/18

مهیار فیروزبخت نوازنده توانا و چیره دست و بداهه نوازی است که در نوازندگی شیوه منحصر به فردی دارد. که مورد تایید هنرمندان بزرگ و سرشناس میباشد. او دارای مدرک درجه دو هنری معادل( کارشناس ارشد) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استاد فیروزبخت علاوه بر نواختن ویلون و کمانچه که ساز های اصلی و تخصصی وی میباشند با نواختن تار , عود , سنتور , قانون , و ضرب آشناست آنها را به خوبی مینوازد . وی در سال 1329 در کرج متولد شد . از سن 6 سالگی به موسیقی علاقه مند شد و به آن روی آورد . پدرش به علاقه بی حد فرزند خود به موسیقی پی برد و او را برای یادگیری نوازندگی ویلون نزد استاد محلوجی  فرستاد . سپس نزد هنرمند فقید مرحوم حسین یاحقی رفت و مدت ها نزد این استاد به فراگیری نواختن کمانچه پرداخت و هنوز بیش از 10 سال از سنش نگذشته بود که با مرحوم جواد بدیع زاده استاد آواز ایران آشنا شد و توسط ایشان به رادیو دعوت و در برنامه های کودک و سپس جوانان به نوازندگی پرداخت .

مهیار فیروزبخت پس از چندی در هنرستان موسیقی وقت نام نویسی کرد و نزد رحمت الله بدیعی و شادروان صالحی موسیقی را بطور علمی و عملی فرا گرفت . وی از سال 1353 به استخدام سازمان رادیو تلویزیون درآمد و در ارکستر های مختلف آن سازمان با خوانندگانی نظیر : اکبر گلپایگانی , ایرج ، دلکش ، کوروس سرهنگ زاده ، محمودی خوانساری , عبدالحسین مختاباد ، علیرضا افتخاری  و عده ای دیگر از هنرمندان همکاری کرد . در سالهای 1355 تا 1357 با ارکستر سمفونیک تهران به عنوان نوازنده همکاری کرد . مهیار فیروزبخت از سال 1359 به عنوان عضو شورای موسیقی مرکز سرود و آهنگهای انقلابی همکاری خود را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرد . سپس به عنوان بازرس مرکز جهت نظارت بر کار شرکتهای تهیه و تکثیر نوار کاست منسوب و در سال 1367به عنوان مسئول تولید موسیقی رادیو انتخاب شد . او تا سال 1387 کارشناس موسیقی مراکز استانهای صدا و سیما بود و پس از بازنشستگی به عنوان نوازنده کمانچه و ویلون و آهنگساز با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همکاری خود را ادامه داد . وی پس از انقلاب اسلامی حدود 48 سرود انقلابی چه در رابطه با دفاع مقدس و چه در رابطه با دیگر برنامه های صدا و سیما ساخته است .

از جمله آنها میتوان به موسیقی متن فیلم های : (( روایت عشق )) که مدت دو سال در ماه های محرم سالهای 1367 و 1368 از تلویزیون پخش گردید و فیلم (( تهران 53 )) اشاره کرد . وی جهت شناساندن موسیقی سنتی ایران همرا ه با گروه های هنری , به کشورهای : انگلستان , ایتالیا , نروژ , هلند , پاکستان , آلمان , ژاپن , افغانستان , بلژیک , سوئیس , کانادا , چین , یونان , مالزی و تایلند سفر کرده است و در چندین جشنواره معتبر بین المللی حضور داشته است .موفق به کسب رتبه ی گروه برگزیده از جشنواره موسیقی آتن ( 1990 ) و رتبه برتر کمانچه نوازی از کشور چین (1998) شده است . وی مدت 20 سال است که به تدریس موسیقی مشغول است و هم اکنون سرپرست گروه سنتی رودکی و عضو گروه همنوازان است و با خوانندگانی همچون : علیرضا افتخاری , بهرام حصیری , عبدالحسین مختاباد و حسام الدین سراج به عنوان نوازنده و آهنگساز همکاری دارد.

لیست رویداد های 18 خرداد ماه

تولد مهیار فیروز بخت مهیار فیروز بخت


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q