۱۴۰۱ بيست و دوم مرداد - 10:56 ق.ظ

تقویم موسیقی - تولد هوشنگ جاوید - 14 خرداد ماههوشنگ جاوید
زمینه فعالیت : نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان زادروز : 1338/03/14

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است. وی از شاگردان دکتر محمود روح الامینی، دکتر محمدتقی مسعودیه و دکتر فریدون جنیدی است.

مدیر و طراح نخستین جشنواره نی نوازی کشور ۱۳۷۰ حوزه هنری، مسئول موسیقی استان کردستان در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴، مسئول و مؤسس واحد موسیقی صدا و سیمای مرکز کردستان از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹، مسئول واحد موسیقی حوزه هنری تهران، دبیر و مدیر اجرایی و طراح جشنواره موسیقی آئینی ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱، دبیر و مدیر و طراح جشنواره موسیقی بومی زنان مناطق و نواحی ایران ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ حوزه هنری، دبیر و مدیر اجرایی و طراح نخستین همایش منقبت خوانان ایران ۱۳۸۳ حوزه هنری ،مدیر و طراح جشنواره موسیقی رمضان در بخش آواها و نواهای قرآنی نخستین جشنواره هنرهای قرآنی ۱۳۸۳ وزارت ارشاد و یک دوره سه ساله مدیر بخش عروسکی و تئاتر صدا و سیمای مرکز مشهد را در کارنامه خود دارد. در سال ۱۳۹۰ سازمان یونسکو برای ثبت معنوی موسیقی بخشی های شمال خراسان از وی تقدیر کرد.
کتابها : نقش زن در موسیقی مناطق ایران ، موسیقی آیینی قوم ترکمن: سیری بر جایگاه اهل بیت (ع) ، آشنایی بر موسیقی مناطق و نواحی ایران ، موسیقی رمضان در ایران ، پرند ستایش در ایران ، موسیقی - رسانه ، آخرین خنیاگر (شرح حال زندگی حاج قربان سلیمانی) ، مناقب خوانی (موسیقی قدسی، مذهبی و آیینی ایران) .

لیست رویداد های 14 خرداد ماه

تولد هوشنگ جاوید هوشنگ جاوید


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q