۱۴۰۱ بيست و دوم مرداد - 10:12 ق.ظ

تقویم موسیقی - درگذشت عطاءالله جنگوک - 1 اردیبهشت ماهعطاءالله جنگوک
زمینه فعالیت : نوازنده تار و سه تار زادروز : 1327/07/22درگذشت : 1389/02/01

عطاءالله جنگوک آهنگساز ، نوازنده ، پژوهشگر موسیقی محلی ، مدرس تار و سه تار، از شاگردان محمدحسن عذّاری، علی‌اکبر شهنازی و غلامحسین بیکجه‌خانی بود.او فارغ‌التحصیل رشته موسیقی از دانشکدهٔ هنرهای زیبا بود و پیشینه‌ای دراز در آموزش موسیقی در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی داشت.

برگزاری كنسرت‌هایی با مرحوم رضوی سروستانی و استاد اصغر بهاری از جمله كارهای چنگوگ در سال‌های اولیه شكل گیری مركز حفظ و اشاعه بود. چنگوگ تا سال 1375 با مركز حفظ و اشاعه موسیقی صدا وسیما همكاری می‌كرد . درك چنگوگ  از موسیقی نواحی ایران و ظرفیت‌های این گونه موسیقایی سبب می‌شود تا او از سال 1358 به فكر فكر تنظیم و اشاعه موسیقی فولكلور بیفتد و چهار سال در این زمینه كار كند تا سال ۶۲ كه آلبومی را به نام «پرستاره» اتفاق آقایان آذرسینا، شناسا، شفیعیان و مرتضی اعیان، منتشر كرد. این آلبوم برداشتی تازه بود از موسیقی فولكلور و محلی استان فارس كه تا آن زمان هیچ كس در این زمینه كار نكرده بود و انصافاً خیلی تأثیرگذار شد و بدعتی شد برای كارهای فولكلور بعدی.

بعد از آن آلبوم، «مال كنون» را منتشر كرد.  اثری كه شهرتی ملی پیدا كرد و نام جنگوک را بر سرزبان‌ها انداخت.. مال كنون موسیقی فولكلور بختیاری ها است. بعد از‌آن آلبوم «چشم به راه» را به اتفاق شهرام ناظری منتشر كرد. كار بعدی آلبوم، «هی جار» ،آلبوم تكنوازی نوروز بود كه تقریبا همزمان منتشر شد.

از آثارش به چشم‌ به‌ راه (به همراهی آواز شهرام ناظری) ،همسایه (به همراهی آواز علیرضا افتخاری) ، نوروز، نوای بی‌نهفت،هی جار، پر ستاره ،یار کدیم، مال کنون (به همراهی آواز مسعود بختیاری) می توان اشاره کرد .


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q